Найбільшими закупівлями ДП "Ліси України" 2023 року стали послуги із закупівлі пального, техніки, при цьому тільки на заготівлю деревини лісгоспи витратили понад 3,5 млрд грн, повідомив генеральний директор підприємства Юрій Болоховець у Facebook.
"До реформи кожен лісгосп сам вирішував, скільки і за які роботи платити підрядникам. Це була досить непрозора історія. У ДП запроваджено уніфіковані послуги та граничні розцінки. З наступного року закупівлю послуг повністю переводимо на Prozorro. Як і всі інші наші закупівлі", — написав він.
Болоховець зазначив, що закупівля пального є однією з найважливіших витратних частин держпідприємства, оскільки всі виробничі процеси — висадка лісу, догляд, захист, заготівля, доставка — потребують пального. Скоротити його витрати можна шляхом оновлення технопарку і розширення мережі лісових доріг.
"Доставка деревини з лісосіки за наявності дороги і за її відсутності — це абсолютні різні витрати палива", — пояснив він і додав, що 2024 року в держпідприємстві впровадять онлайн-моніторинг переміщення транспорту в лісі для відстеження маршрутів, відстаней і контролю фактичних витрат.
Болоховець повідомив, що 2022 року "Ліси України" передали військовим понад 800 одиниць техніки. У багатьох лісгоспів немає техніки навіть на доставку дров населенню.
До числа ТОП-10 закупівель гендиректор підприємства також відніс будівництво лісових доріг, закупівлю обладнання для вирощування сіянців, знарядь для обробітку ґрунту, бирок для маркування деревини, шин, протипожежне обладнання та землевпорядкування.
"Левова частка витрат підприємства, як ви бачите, пов'язана виключно з поточною виробничою діяльністю, і тільки невелика частина — з розвитком. Обнулити і без того невеликі інвестиції в розвиток лісу — це позбавити країну майбутнього. Та й лісове господарство без інвестицій через деякий час перестане приносити той прибуток, якого ми досягли цього року", — резюмував гендиректор "Лісу України".
Як повідомлялося, державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" є одним із найбільших лісокористувачів Європи та найбільшим лісокористувачем України. Входить до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів України. В управлінні підприємства перебувають 6,6 млн га земель державного лісового фонду.
В Україні з 2016 року розпочалася реформа лісового господарства. У її рамках уже впроваджено продаж необробленої деревини на електронних аукціонах. З 2021 року в низці областей у тестовому режимі працює інтерактивна карта розміщення об'єктів переробки деревини.
У галузі впроваджено проєкт "Ліс у смартфоні", який містить перелік лісорубних квитків на заготівлю деревини та дає змогу перевірити законність здійснення рубок на онлайн-карті відомства.
З 1 червня 2023 року Україна запустила пілот електронної видачі лісорубних квитків і сертифікатів походження лісоматеріалів.