В статті наведено реальний випадок з продажу квартири в м. Київ. Надано інформацію про необхідні документи, а також процедуру їх підготовки. Консультація проведена нотаріусом Володимиром Чуловським, спеціалістом з багаторічним досвідом в операціях з нерухомістю.
Життєва ситуація
Сім’я: дружина Оксана, чоловік Андрій, двоє синів Данило (16 років) та Сергій (3 роки) — живуть в однокімнатній квартирі 43 м2. Звісно хочуть її продати та придбати більше за розмірами житло.
Але! За документами власники нерухомості — діти. Згідно з Договором Дарування.
То, чи мають батьки право розпоряджатись житлом дітей?
На яких умовах?
З таким питанням подружжя звернулись до нотаріальної контори в центрі Києва. Консультацію їм надав приватний Нотаріус Володимир Чуловський, за його блогом у Фейсбук сімейна пара слідкує вже досить давно.
Тож, отриманою інформацією подружжя ділиться з нашими читачами.
Як держава захищає права дітей
Згідно з чинним законодавством, права дитини на житло, захищає держава. Тому нам з Андрієм для продажу квартири необхідно дотримуватись певних процедур.
Цивільне та сімейне законодавство України поділяє осіб молодше 18 років на дві групи:
- малолітні — віком до 16 років;
- неповнолітні — 14-18 років.
Відповідно, Сергій — малолітній, а Данило — неповнолітній.
До досягнення повноліття дітей, ми можемо проводити з нерухомим майном різноманітні операції.
Згідно з нормами, дії з власністю дітей поділяють на три види.
- Правочини, які здійснюються батьками без додаткових обмежень та дозволів.
- Правочини, що потребують дозвіл від Органів опіки та піклування.
Сюди відносять всі угоди, що потребують нотаріального посвідчення, державної реєстрації. Наприклад, поділ, обмін житлової площі. Також це стосується видачі письмових зобов’язань від особи дитини та відмови від майнових прав неповнолітнього.
- Правочини, здійснювати які батьки не мають права. Наприклад, дарувати майно, зобов’язуватись порукою від імені дитини.
Найбільше значення серед всього іншого мають договори, що потребують нотаріального посвідчення та/або державної реєстрації. Подібні правочини ми з Андрієм можемо вчиняти лише якщо отримаємо відповідний дозвіл від органів опіки та піклування. При цьому гарантується збереження за кожною дитиною права на житло згідно з ч.4 ст. 177 СК України.
Покрокова інструкція з продажу квартири дітей
Відповідно до всього вище сказаного, ми з Андрієм звернулись до Органу опіки та піклування за місцем реєстрації дітей. Надали їм всю інформацію стосовно:
- квартири, яку продають;
- нерухомості, яку мають намір придбати.
Служба опіки та піклування, після аналізу документів (це зайняло досить тривалий час), видала розпорядження: «Надати згоду на продаж квартири, право власності на яку належить дітям, з попередньою купівлею на ім’я дітей, в рівних частках кожному, іншої квартири. Надати дозвіл батьку при укладанні зазначених договорів, діяти від імені малолітнього Сергія, неповнолітній Данило діє самостійно за згодою обох батьків».