В Україні зростає ціна на землю. Війна дещо загальмувала ринок землі та підвищення її вартості. Але все ж таки, ціна на землю в нашій країні зростає. А наступного року, якщо її штучно не загальмують, вона стане ще вищою. Як може змінитись вартість головного українського активу вже з наступного року, розповів minfin, пише agronews.ua.
Українському ринку землі виповнилося вже два роки. Причому майже півтора роки із цих двох в Україні триває війна. І це, звичайно ж, внесло свої корективи у становлення цін на земельному ринку та на розвиток самого ринку. І все ж, навіть незважаючи на такий потужний гальмівний чинник, ціни на землю зростають. Так, у перші місяці після відкриття ринку землі гектар в Україні продавався за 35–40 тис. грн. При цьому у другій половині минулого року вартість гектара зросла до 38–43 тис. грн. А вже цьогоріч ціна на землю додала ще 20%.
Останні новини: Китай і Грузія встановили стратегічне партнерство
Втім, якщо конвертувати ціну в гривнях у долари, то в американській валюті вона не зросла, а фактично лише пройшла коригування у зв’язку з курсом долара, що виріс.
Проте справжній ціновий бум експерти передбачають наступного року. На підвищення вартості землі вплинуть відразу два фактори:
- відкриття ринку землі для юридичних осіб;
- дозвіл на скуповування великих земельних масивів однією юридичною/фізичною особою (10 тис. га замість 100 га).
Обидва ці фактори можуть призвести до суттєвого зростання ціни на землю вже у 2024 році – навіть якщо на той час в Україні все ще триватиме війна. Розширення масиву покупців землі, а також підвищення попиту на цей товар неминуче призведе до підвищення її вартості.
За найсміливішими прогнозами аналітиків, ціна на землю наступного року може зрости на 50-70%. Менш сміливі прогнози передбачають дворазове зростання вартості землі протягом найближчих 3-5 років.
Але при цьому усе може загальмуватися, якщо відкриття ринку для юросіб перенесуть на пізніший термін. У Раді вже зареєстровано законопроект, згідно з яким новий етап земельного ринку можуть відсунути на строк до закінчення війни та ще на 2 роки після скасування воєнного стану.
При цьому частина експертів вважає, що відкриття ринку для юросіб гальмується аграрним лобі в парламенті, яке намагається зберегти занижену орендну плату на землю. Хоча таке прагнення йде врозріз із бажаннями землевласників, які хотіли би збути свій товар дорожче.
Коментар: “З погляду власника, якого все життя позбавляли права вільно розпоряджатися та користуватися правом власності на землю, будь-яке розширення доступу до ринку нових гравців є позитивним чинником, що впливає на ціну”, – зазначає співзасновник Zeminvest Олександр Чорний.