Заморожені на Заході російські активи обсягом майже 300 млрд євро мають бути спрямовані на відшкодування збитків, завданих Україні та українцям, ідеться у зверненні до світових лідерів та урядів, оприлюдненому у впливовому британському виданні Financial Times.
Звернення, ініційоване головою Київського безпекового форуму Арсенієм Яценюком, підписали понад 30 відомих міжнародних діячів, серед яких колишні очільники урядів європейських країн, відомі американські дипломати, члени Європейського парламенту, голова Мюнхенської безпекової конференції, експрезидент Світового банку, представники Гарвардського, Стенфордського, Колумбійського та Єльського університетів, члени Атлантичної ради — провідного аналітичного центру США.
"Ми закликаємо лідерів держав Групи Семи та Європейського Союзу ухвалити довгоочікуване рішення, щоб дозволити Україні використовувати суверенні російські активи та спрямовувати їх на відшкодування збитків, завданих Україні та українцям", — наголошують у документі.
Автори зазначають, що українці як безпосередні жертви російської агресії мають право отримати від Росії повну компенсацію за заподіяну їм шкоду.
"Допоки Росія не повернеться на шлях дотримання міжнародного права і повністю не виплатить Україні та українцям юридично призначених репарацій, Україна та українці мають стати одержувачами суверенних російських активів", — зазначають вони.
На сьогодні загальний обсяг заморожених суверенних російських активів становить приблизно 300 млрд євро, включно з майже 200 млрд євро в Європейському Союзі. З огляду на це діячі, які підписали звернення, закликають світових лідерів вжити всіх необхідних кроків, зокрема законодавчих, для передання Україні цих коштів.
"Суверенні російські активи має бути внесено до спеціального Фонду відновлення України, яким управлятимуть представники держав Групи Семи за консультацій з урядом України", — йдеться в документі.
Зазначається, що за оцінками Світового банку, у лютому 2023 року вартість відновлення України вже досягла $411 млрд і ця сума збільшується щодня.
"Суверенні російські активи в 300 млрд євро не можуть компенсувати всього обсягу заподіяних збитків, але стануть вагомим внеском у справу порятунку і відновлення демократичної, стійкої, європейської України", — наголошують у документі.