
Гідроксид натрію для сучасних потреб промисловості
Гідроксид натрію — це неорганічна сполука, яка належить до сильних лугів і є самою поширеною сировиною в різних галузях виробництва. Це тверда речовина у вигляді білих непрозорих кристалів або пластівців. Вона має сильні гігроскопічні властивості й добре розчиняється у воді, виділяючи велику кількість тепла. Може призводити до корозії деяких легких металів. Їдка сполука, що при потраплянні на шкіру викликає хімічні опіки. Хімічна формула — NaOH. У стані рідини не має кольору чи запаху, не горить. Інші назви: каустична сода, каустик, гідроокис натрію.
Виробництво гідроксиду натрію
Одним з перших методів отримання речовини була взаємодія соди Na2CO3 і гашеного вапна Ca(OH)2 з додаванням води. Для здійснення реакції водний розчин нагрівали у сталевих ємностях-ретортах з автоматичними перемішувачами. Перебіг реакції:
Після цього отримували нерозчинний у воді карбонат кальцію і залишковий розчин гідроокису натрію, який вже потім випаровували при 180 °C без доступу повітря.
У XVIII сторіччі вчені відкрили метод електролізу, тобто розклад речовин електричним струмом. А саме гідроксид натрію стали отримувати електролізом хлориду натрію. Хімічна реакція:
Цей метод досі використовується в промисловості з деякими модифікаціями, які дозволяють запобігти протіканню небажаних реакцій між вихідними продуктами та речовинами. Нові методи здобутку поділяються на три види: ртутний, діафрагмовий та мембранний.
Марки гідроксиду натрію
Каустик продається у двох видах: рідкому — у 50 % концентрації, та твердому — у гранулах чи пластівцях. Марки мають позначки: ТР, ТД, РР, РД тощо, де перша літера означає стан речовини (тверда чи розчин), а друга — метод видобутку (ртутний, діафрагмовий).
Клас небезпеки каустичної соди
Каустик належать до другого класу небезпеки через токсичність та їдкі властивості: він розчиняє органічні речовини (шкіру, папір, тканини, дерево й інші) та пошкоджує кремнеземні поверхні (фарфор, скло); призводить до корозії деяких металів та вступає в реакцію з алюмінієм, свинцем, оловом, цинком, виділяючи водень. Не можна допускати контакту з аміаком — це пожежонебезпечно.
Техніка безпеки при використанні каустика
- Під час роботи з речовиною. Носіння спецодягу з гумовим просоченням та захисних аксесуарів: масок, рукавиць, чоботів.
- Під час перевезення. Використання транспорту 2-ї та 3-ї категорії і належне пакування II та III групи.
- Під час зберігання. Використання герметичної тари, складування в сухому приміщенні. Заборонено зберігання з кислотами чи легкими металами в одному приміщенні.
Роль гідроксиду натрію у промисловому очищені води
Вода — життєво важливий елемент для функціонування живих організмів, зокрема людей. Через те, що населення Землі постійно зростає, природний ресурс якісної питної води вичерпується. Особливо великої шкоди завдають навколишньому середовищу стічні води. Тож в сучасних умовах зростає потреба в новітніх ефективних методах очищування води.
Гідроксид натрію є однією з ключових речовин, яка використовується для дезінфекції водозаборів і підготовки питної води шляхом очищення її від шкідливих мікроорганізмів. Також каустик бере участь у поліпшенні параметрів води, наприклад, у регулюванні рівня pH.
Потенційно нові галузі застосування каустика
Гідроксид натрію (більше тут https://www.itswatergroup.com/uk/product/gidroksid-natriyu/) дуже широко використовується у самих різних галузях виробництва:
- в медицині;
- металургії;
- садівництві;
- харчовій, деревообробній, хімічній промисловості;
- для очищення води тощо.
Приклади використання каустичної соди:
- виробництво косметики, мила, мінеральної оливи, біодизельного палива;
- перероблення нафти;
- отримання алюмінію;
- боротьба зі шкідниками;
- очищення та дезінфекція труб, каналізації;
- відбілювання паперу, тканин;
- омилення жирів;
- нейтралізація отруйних речовин;
- дезінфекція та пом’якшення води.
Через те, що каустик може бути відбілювачем, реагентом, нейтралізатором, лужним каталізатором або розчинником, його використання в різних галузях потенційно дуже перспективне. Завдяки цій унікальній речовині підприємства мають можливості значно підвищувати якість своєї продукції чи послуг, економлячи час та ресурси.
Якщо ви бажаєте вивести ваше підприємство на новий рівень чи шукаєте якісні речовини для очищення води, звертайтеся до сучасного центру розвитку хімічних технологій itswatergroup.com. Кваліфіковані фахівці надають якісні консультації щодо реагентів широкого спектра застосування. Вони допоможуть підібрати каустик відповідної марки, що підійде саме для ваших цілей.